Nasze nowości

In Spiritu Sancto. Księga pamiątkowa dedykowana księdzu Arcybiskupowi dr. Wiktorowi Skworcowi, Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 2011-2023, red. W. Surmiak, Katowice 2024, KŚJ, ss. 314.

„Niniejsza księga pamiątkowa, odwołująca się w swoim tytule do biskupiego motta ks. abp. Wiktora Skworca, jest wyrazem wdzięczności pracowników badawczo-dydaktycznych Wydziału za jego – inspirującą i profetyczną – kanclerską posługę względem naszej wspólnoty w latach 2011-2023. Zebrany w księdze materiał nie jest jedynie zbiorem artykułów typowych dla festschriftu, ale stanowi teologiczno-naukowy komentarz badaczy Wydziału Teologicznego do słów In Spiritu Sancto. Słowo, które w 1998 roku stało się inspiracją dla całej biskupiej posługi Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, w ostatnim czasie stało się także przedmiotem pneumonologicznego namysłu teologów z Katowic i znalazło swoje odzwierciedlenie w słowach zawartych na kartach niniejszej księgi”.

(fragment ze Słowa)

 

 

 

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 56/2 (2023)

Ukazał się kolejny numer „Śląskich Studiów Teologiczno-Historycznych”, półrocznika wydawanego pod auspicjami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Włączyliśmy do niego siedem artykułów. Numer rozpoczyna tekst ks. Grzegorza Strzelczyka Il significato dei termini-chiave „sinodalità” e „sinodale” nel documento „Una chiesa sinodale in missione”. Autor zaprezentował w nim wyniki analizy znaczeń terminów „synodalność” i „synodalny” w dokumencie Kościół synodalny w misji, stanowiącym sprawozdanie podsumowujące I sesji synodu o synodalności, czyli XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów z października 2023 r. Drugi autor, ks. Maciej Basiuk, napisał artykuł pt. Wskazania dla duchownych w korespondencji św. Hieronima. Skupił się w nim na radach i pouczeniach udzielonych przez doktora Kościoła duchownym. Piotr Kominek opracował zagadnienie doktryny usprawiedliwienia w oparciu o wybrane dzieła polskich kalwinistów XVI w. W czwartym artykule ks. Sławomir Filipek zajął się kwestią symboliki krzyża z perspektywy liturgii. Ksiądz Michał Mraczek z Wrocławia w artykule zatytułowanym: Przemiany w strukturach organizacyjnych duszpasterstwa polskojęzycznego na terenie Diecezji Brooklyn (NY) w USA przedstawił początki duszpasterstwa polskiego na opisywanym terenie, jego późniejszy szybki rozwój i charakterystyczne elementy. Reprezentujący środowisko katowickich specjalistów od katolickiej nauki społecznej ks. Arkadiusz Wuwer opracował zagadnienie odnoszące się do działalności rad społecznych powołanych przez biskupów katowickich Herberta Bednorza, Damiana Zimonia oraz Wiktora Skworca. W ostatnim artykule ks. Bartłomiej Kuźnik przeanalizował homilie papieża Franciszka i wskazał, jakie miejsce w jego nauczaniu zajmują elementy codzienności oraz jakich używa porównań do życia powszedniego.

Poza artykułami w dziale „Materiały” zamieściliśmy teksty związane z uroczystością przyznania wyróżnienia Lux ex Silesia ks. prof. Jerzemu Szymikowi z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, a także tekst ks. Marka Spyry o duchowych fundamentach Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.

(Słowo redakcji, ks. Damian Bednarski)

 

Pełny numer czasopisma dostępny jest elektronicznie, a także w czytelni naszej biblioteki.

 

Janusz Wilk, To Smell of God. Priestly Spirituality in the Light of 2 Tim. 1:6-14, Poznań 2024, PALLOTINUM, ss. 124.

The book To Smell of God, authored by Father Janusz Wilk, takes place in captivating setting that is rich in imagery and varying onomatopoeia – the twinkling and warnth of the flame, the fragnance, and crackling of the burning wood. This soothing and calming atmosphere is perfect for guiding individuals, toward an intimate relationship with God, The Invisible… The book will serve as a sacred experience that guides each individual, particularly priests, to encounter God in their own lives, through their relationship with the living Christ.

(Opis z okładki autorstwa Josepha Do Quang Khang)

 

Pozycja dostępna w naszej bibliotece. Link do katalogu.

 

 

 

 

 

 

Janusz Wilk, „Quid dicit scriptura?” (Ga 4,30a). Wykaz publikacji. Stan na marzec 2024, Katowice 2024, KŚJ, ss. 46.

 

Publikacja „Quid dicit scriptura?” stanowi bibliografię piśmiennictwa księdza Janusza Wilka (ur. 1973), prezbitera archidiecezji katowickiej, członka Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości.

 

 

 

 

 

Pozycja dostępna w naszej bibliotece. Link do katalogu.

 

 

 

 

 

Pierwszy List Świętego Pawła, List Świętego Judy, Drugi List Świętego Piotra (Biblia Impulsy. Nowy Testament T. 17), oprac. M. Moj, Katowice 2024, KŚJ, ss. 162.

Oba listy św. Piotra (a zwłaszcza 2P) i List św. Judy należą do bardzo trudnych pism Nowego Testamentu. Są też rzadko czytane przez chrześcijan i mało znane. Dlatego każda próba przybliżenie ludziom ich treści i orędzia jest godna pochwały i uznania. W ten trud wpisuje się komentarz ks. Marcina Moja, wydawany w ramach serii Biblia Impulsy. Seria ta ma ściśle określony profil i układ treści. Autor komentarza do 1-2 Listu Piotra i Listu Judy dostosował się do jej wymogów. Słusznie też wybrał kolejność komentowania tych pism: 1P, Jud i 2P, która jest związana z chronologią ich powstawania, jak też z faktem, że autor 2 P wyraźnie korzystał z Jud. Książka może służyć czytelnikom, budować ich wiarę i moralność.

(Opis ze wstępu autorstwa ks. prof. dr hab. Franciszka Mickiewicza SAC)

Pozycja dostępna w naszej bibliotece. Link do katalogu

 

 

 

Jan Słomka, Wprowadzenie do teologii katolickiej. Podręcznik, Katowice 2024, Wydawnictwo  Uniwersytetu Śląskiego, ss. 246. 

Najnowsza monografia autorstwa ks. Jana Słomki pt. Wprowadzenie do teologii katolickiej. Podręcznik to książka, która ma spełniać przede wszystkim zadanie podręcznika akademickiego. To rzetelna pozycja naukowa ukazująca wpływ współczesnego nauczania papieża Franciszka na sposób uprawiania teologii. W książce znajdziemy charakterystykę większości obszarów, którymi zajmuje się teologia. Autor wprowadza czytelników w istotę wiary chrześcijańskiej, omawia tematy doktrynalne tj.:  Tradycja, Magisterium Kościoła, Urzęd Nauczycielski Kościoła i jego dokumenty. Przedstawia najważniejsze tematy dotyczące fundamentów teologii, omawia m. in. źródła, metodologię i język teologii oraz zagadnienie teologii w kontekście kulturowym, w tym relację teologii do humanistyki i sztuki. Ostatnią część podręcznika stanowią eseje wprowadzające w podstawowe dyscypliny teologiczne. Podręcznik został przygotowany wyłącznie w wersji elektronicznej w otwartym dostępie. W tekście zamieszczone zostały linki do przywoływanych tekstów naukowych, co pozwala w bardzo prosty sposób poszerzyć zakres przyswajanego materiału w oparciu o inne źródła

(opis pochodzi ze Wstępu).

Więcej informacji na stronie internetowej Wydawnictwa UŚ.

Podręcznik dostępny elektronicznie.

 

Antoni Bartoszek, Apostolstwo Chorych. 100-letnie doświadczenie duchowe – podstawy teologiczne – perspektywy pastoralne, Katowice 2024, Wydawnictwo  Uniwersytetu Śląskiego, ss. 545.

Apostolstwo Chorych powstało w Niderlandach w 1925 r. Podstawowym celem tej wspólnoty, istniejącej także w Polsce, jest odkrywanie duchowo-religijnego sensu życia naznaczonego chorobą i cierpieniem. Monografia jest pierwszym całościowym, źródłowym opracowaniem historii i teologii Apostolstwa Chorych. Monografia została przygotowana w oparciu o źródła niderlandzkie, polskie i francuskie. Udowadnia, że rozpoznanie sensu cierpienia, choć następuje nieraz po dłuższej wewnętrznej walce, ma dla człowieka chorego wielkie znaczenie: przestaje być jedynie biernym odbiorcą opieki, a staje się aktywnym duchowo podmiotem. Postawa taka nie oznacza cierpiętnictwa ani odstąpienia od szukania pomocy medycznej. Stanowi natomiast duchowo-moralną barierę wobec eutanazji. Prezentowane studium może służyć pomocą dla duszpasterzy i personelu medycznego oraz wolontariuszy zaangażowanych w pomoc chorym

Więcej informacji na stronie internetowej Wydawnictwa UŚ.

Pozycja dostępna w Bibliotece Teologicznej. Link do katalogu

 

 

Duszpasterstwo Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej. 25 lat w służbie człowieka i książki, red. H. Olszar, W. Pawłowicz, B. Warząchowska, Katowice 2024, BŚ, ss. 247.

[…] Bibliotekarze są „duchowymi farmaceutami”, którzy jako ludzie kompetentni, zaznajomieni z przekazem treści, są w stanie dobrać i podać Czytelnikom skuteczny środek dla ich rozwoju intelektualnego i duchowego.

[…] Redaktorzy kolejnego tomu publikacji oddają do rąk Czytelników zapis zaangażowania Bibliotekarzy w działalność środowiska duszpasterskiego w Katowicach w latach 2015-2024. Z tej okazji wracają myślą do przeżyć duchowych, przedstawiają się w swoich własnych biogramach oraz dziękują wszystkim Osobom, które zaangażowały się w pomnażanie znaczenia Bibliotekarzy w Kościele lokalnym na Górnym Śląsku i przyczyniły się do ukazania się tego okolicznościowego wydawnictwa.

(Opis ze wstępu autorstwa ks. Henryka Olszara)

Pozycja dostępna w naszej bibliotece. Link do katalogu.

 

 

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 56/1 (2023)

imgW prezentowanym numerze znalazło się sześć artykułów naukowych. Ojciec Mieczysław Celestyn Paczkowski OFM przybliża działalność Zakonu Franciszkańskiego na terenie Kustodii Ziemi Świętej w czasach epidemii. Autorem drugiego z prezentowanych tekstów jest ks. prof. Henryk Olszar. Przywołuje dzieje rodziny Christophera R. Hilla, ambasadora USA w Polsce i jego rodziny, których korzenie są na Górnym Śląsku. Ksiądz Michał Kłakus, w oparciu o zbiory Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, zwłaszcza korespondencję ks. Kazimierza Kwaśnego z abp. Józefem Gawliną, dokonał analizy stylu pracy opiekuna polskich emigrantów. Doktor Daniela Dylus w swoim artykule podjęła próbę wskazania źródeł, które wykorzystał śląski pątnik Józef Goj, tworząc Opis pielgrzymki do Ziemi Świętej, a także zbiór Pieśni pątniczych ułożonych z widzenia i odwiedzenia (…) miejsców świętych. Doktor Wisława Bertman, pracująca jako kustosz w Bibliotece Śląskiej, przybliża czasopismo „Ewangelik Górnośląski” – polski dwutygodnik ewangelicki ukazujący się w Katowicach w latach 1932–1939, który odegrał znaczącą rolę w budzeniu polskiej świadomości w kręgach ewangelików polskiego pochodzenia zamieszkujących Górny Śląsk. Ostatni artykuł autorstwa Ewy Szafraniec dotyczy genezy i funkcjonowania internetowej inicjatywy naukowo- popularyzatorskiej „E-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku”.

W aktualnym numerze naszego półrocznika znalazły się także dwa teksty w dziale materiałów. Tomasz Stolarczyk omawia dzieła teologiczne znajdujące się w bibliotece kolegium wieluńskiego w świetle katalogu bibliotecznego z 1809 r., a ks. Marek Spyra, wieloletni duszpasterz akademicki w Katowicach, publikuje tekst konferencji pt. Chrześcijanin między tradycjonalizmem a progresizmem. Nowe wyzwania.

 

(Opis ze strony Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Pełny numer czasopisma dostępny tutaj oraz w czytelni naszej biblioteki.

 

Między katedrą a katedrą. Wypalony świat – wypalony Kościół, red. T. Gwoździewicz, A. Kłos-Skrzypczak, Katowice 2024, KŚJ, ss. 198.

Kolejnej publikacji w serii Biblioteka Teologiczna przyświeca potrzeba mówienia wewnątrz uniwersytetu o tym, co wiąże się z Kościołem. Jak czytamy we wprowadzeniu: „Dialog stanowi fundament ludzkiej komunikacji, pomaga w tworzeniu relacji. We współczesnym świecie – pełnym wielorakości wizji i wierzeń– może odegrać rolę zaczynu walki lub pomostu łączącego ludzi rożnych poglądów. (…) Pierwszy pomost monografii Między katedrą a katedrą stanowi próbę nawiązania interdyscyplinarnego dialogu na temat relacji Kościoła z nauką, kulturą i polityką. Drugi pomost to próba nawiązania relacji pomiędzy studentami i doktorantami polskich uczelni; relacji opartej na naukowej wymianie refleksji i wspólnej popularyzacji nauki”. W publikacji znalazły się artykuły przedstawicieli: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

(Opis ze strony Księgarnii św. Jacka)

Pozycja dostępna w naszej bibliotece. Link do katalogu.

 

Powstanie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dokumenty i relacje, Wprowadzenie i edycja Lucyna Sadzikowska, Katowice 2023, seria: Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku, t. 34, wyd. WueM, KSJ, ss. 340.

Proces tworzenia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego istniejącego od 1968 roku rozpoczął się w 1990 roku. Finał przedsięwzięcia nastąpił 10 lat później. Dlaczego trzeba było czekać tak długo? Czy to był efekt cyklu zmian na uczelni? Czy też w 2000 roku zaistniały dwa powody: organizacyjno-administracyjny oraz światopoglądowy? A może był to sprzyjający czas do budowy uniwersytetu z wydziałem teologicznym jako jego dopełnieniem, zgodnie z pierwotną koncepcją sięgającą średniowiecza – universitas magistrorum et scholarium. Na te i inne pytania odpowiada monografia, na którą składają się źródła, relacje, wybór najważniejszych artykułów prasowych.

 

(Opis ze strony Księgarnii św. Jacka)

Pozycja dostępna w Bibliotece Teologicznej. Link do katalogu.

 

 

 

AFRAHAT, MĘDRZEC PERSKI – MOWY. Tłumaczenie Demonstrationes I-XXIII, Katowice 2023, Fundacja WueM, Księgarnia św. Jacka, ss. 324.  Tłumaczył i przypisami opatrzył Andrzej Uciecha.

Monografia stanowi dwudziesty piąty tom serii „Studia Antiquitatis Christianae”.  W języku polskim mamy niewiele dzieł ojców syryjskich, które byłyby kompletne i przetłumaczone z oryginału. Wśród spuścizny orientalnej dużym zainteresowaniem cieszą się Demonstrationes Afrahata, mędrca perskiego. Dzieło Afrahata liczy dwadzieścia trzy mowy. Są one świadectwem teologii orientalnej IV wieku, która różniąc się od tradycji greckiej i łacińskiej, odnosiła się do wiary przeżywanej w środowisku chrześcijan o mentalności semickiej. Tymczasem tradycja ta jest często wcześniejsza niż znane nam dzieła przekazane w języku greckim. Do tej pory polskie tłumaczenia Mów Afrahata (I–XXII) ukazały się w rozproszeniu na łamach dwóch periodyków: „Vox Patrum” oraz „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne”, począwszy od 2004 roku. Mamy nadzieję, że ich edycja przygotowana przez ks. Andrzeja Uciechę w postaci zebranej i uzupełnionej o Epistola Interrogatoris i ostatnią w dziele Syryjczyka Demonstratio XXIII O winnym gronie ułatwi pracę nie tylko popularyzatorom, ale także naukowcom badającym patrologię, jaką prezentuje ortodoksyjny znany nam autor syryjski. (fragmenty z Wprowadzenia).

Pozycja dostępna w Bibliotece Teologicznej. Link do katalogu.

 

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 55/2 (2022)

Drodzy Czytelnicy!

W 2022 r. przypada 100. rocznica ustanowienia administracji apostolskiej dla części Górnego Śląska, która znalazła się w granicach odrodzonej Polski. Temu wydarzeniu poświęconych jest kilka artykułów wchodzących w skład niniejszego tomu naszego periodyku. Pierwszy artykuł odnosi się do zaangażowania Waty kanu w proces powstawania nowej struktury kościelnej na Śląsku. W kolejnym

prof. Lech Krzyżanowski przybliża stosunek władz samorządowych województwa śląskiego wobec tej kwestii. Trzeci autor, Gregor Ploch, zajął się ukazaniem postawy kard. Adolfa Bertrama, biskupa wrocławskiego, wobec procesu podziału rządzonej przez niego diecezji. Ksiądz Michał Kłakus prześwietlił akta Apostolskiego Archiwum Watykańskiego i podzielił się wynikami kwerendy prowadzonej pod kątem rozpoznania sporu o uposażenie nowo powstającej diecezji katowickiej. Reprezentujący środowisko czeskich historyków Kościoła ks. Jan Larisch przeanalizował w swoim tekście zmiany w strukturze organizacyjnej czechosłowackiej części (archi-)diecezji wrocławskiej w latach 1918–1977, a prof. Wanda

Musialik podzieliła się uwagami do przeglądu polskich publikacji o przeszłości Kościoła rzymskokatolickiego na Górnym Śląsku w XXI w. Oprócz artykułów w tomie znalazło się sprawozdanie ze spotkania Sekcji Patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski. Mam nadzieję, że zebrane w tym numerze półrocznika teksty posłużą lepszemu poznawaniu historii Kościoła na Górnym Śląsku.

Ks. Damian Bednarski

Redaktor naczelny

Pełny numer czasopisma dostępny tutaj oraz w czytelni naszej biblioteki.

Jezus Chrystus i wiele kultur. Księga jubileuszowa dedykowana księdzu Profesorowi Janowi Górskiemu. (SiM 101), red. S. Zieliński, Katowice 2023, KŚJ, ss. 262.

„Ks. prof. J. Górski dostrzega wyraźną rolę i miejsce misjologii w kontekście akademickim. Zauważa ją zarówno w obszarze nauk teologicznych, jak i w kontekście innych dyscyplin naukowych. Podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Misyjnych (IAMS), stwierdził: «Misjologia jest w stanie i powinna ożywić wszystkie dziedziny teologii, ale równocześnie może także ożywić inne dziedziny życia uniwersyteckiego. Otwiera przecież na dialog innymi religiami i kulturami. Jest otwarta i korzysta z innych dziedzin wiedzy, takich jak: historia, etnologia, lingwistyka, politologia, ekonomia i inne. Stwarza wreszcie dla studentów i profesorów nowe możliwości badawcze». Jak zauważa Jubilat, nie chodzi już o misyjne administrowanie, ile o poszukiwanie na bazie studiów i badań nowych możliwości ewangelizacji i misji” (fragm. Wprowadzenia). Książka pod redakcją ks. Sławomira Zielińskiego jest owocem pracy górnośląskiego środowiska teologicznego, przedstawicieli polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, a także przyjaciół i uczniów Jubilata.

(Opis pochodzi ze strony wydawcy)

Pozycję można wypożyczyć w naszej bibliotece, zamawiając przez katalog internetowy. 

 

Domine, Tu scis. Księga jubileuszowa dedykowana księdzu Profesorowi Jerzemu Szymikowi w 70. rocznicę urodzin (SiM 100), red. J. Kempa. P. Sawa, Katowice 2023, KŚJ, ss. 510.

„Jerzy Szymik wytrwale uprawia teologię, która – zgodnie z pamiętnymi tytułami zbiorów jego mistrza, Alfonsa Nossola – chce być «bliższa życiu» i «na usługach wiary». Stąd w zrozumiały sposób, wręcz z oczywistością, przekracza granice teoretycznego namysłu w stronę zaangażowania myśli i słowa w publicznej służbie, w diagnozach współczesnego ludzkiego świata. Stara się prześwietlać swoją własną i dzieloną z innymi codzienność «światłami Wcielenia». W pewnym sensie na przeciwległym brzegu znajduje się jego od wielu lat trwające zainteresowanie literaturą jako źródłem teologii. Symetrycznie spotykają się zatem: słowo wychodzące z literatury pięknej jako szczególnego obszaru obserwacji świata i słowo, które wiedzie znowu do codzienności, a swoje umiejscowienie znajduje w twórczości publicystycznej. To pierwsze prowadzi ku teologii, to drugie z niej czerpie. Zresztą z powodzeniem można powiedzieć też odwrotnie, tylko nieznacznie zmieniając kąt patrzenia: baczna obserwacja codzienności, ujawniana przez Jubilata w felietonach, podprowadza pod teologiczny namysł, zaś z jego głębi, a wraz z nim z cichego trwania przy tajemnicy Boga wyrasta twórczość literacka: poezja. W niej wyraża się to, co język dyskursywny teologii sztucznie ogranicza: doświadczenie «dotyku Boga» i bogactwo życia wiary rozpisanego na nieprzebrany koloryt codziennych doświadczeń” (fragm. Wprowadzenia). Książka pod redakcją ks. Jacka Kempy i ks. Przemysława Sawy zawiera artykuły przedstawicieli różnych środowisk, pogrupowane w trzech działach odzwierciedlających pola działalności twórczej jubilata: Teologia, Literatura i Publicystyka.

(Opis pochodzi ze strony wydawcy)

Relacja ze spotkania autorskiego z ks. prof. Jerzym Szymikiem dostępna jest na stronie księgarni św. Jacka.

Pozycja dostępna w Bibliotece Teologicznej. Link do katalogu.

 

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 55/1 (2022)

Drodzy Czytelnicy!

Do Państwa rąk trafia kolejny zeszyt „Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych” – 55,1 (2022). Podobnie jak w poprzednich numerach czasopisma prezentowane artykuły dotykają zagadnień szeroko pojętej teologii i historii Kościoła. Włoski teolog, ks. Piero Coda, proponuje przeformowanie myślenia, tak by w sposób świeży popatrzeć na rzeczywistość, w której żyjemy, docierając do praźródła dobra, piękna i prawdy. I w tym kontekście zachęca, by odkryć istotę ontologii trynitarnej. W drugim artykule ks. Jan Słomka, poszukuje odpowiedzi na pytanie o możliwość i sensowność zastosowania fenomenologii w teologii. S. Chiara Anna Burzyńska SSND mierzy się z zagadnieniem dwóch współczesnych podejść do problemu obecności i nieobecności Boga. Czyni to, analizując rozumienie tych pojęć oraz ich rolę w myśli teologicznej Geralda O’Collinsa SJ oraz Anthony’ego J. Godzieby. Czwarty tekst, którego autorem jest o. Sylwan Marek Ogłoza OFM, prezentuje dwie koncepcje śmierci: Ladislausa Borosa oraz Franciszka z Asyżu, z których jedna wyraża się w tzw. hipotezie ostatecznej decyzji (Boros), a druga – w postrzeganiu śmierci jako siostry (św. Franciszek). Zagadnieniom etycznym poświęcony jest artykuł o. Tycjana Piotra Kubiaka OFM zatytułowany Szczepionka przeciw wirusowi SARS CoV-2. Zagadnienia etycznomoralne. Zeszyt zawiera także tekst o. Szczepana T. Praśkiewicza OCD, który ukazując fenomen myśli Edyty Stein (Teresy Benedykty od Krzyża), przytacza argumenty za nadaniem jej tytułu doktora Kościoła. W dziale Materiały zamieściliśmy artykuł Anny Gudzik o realiach życia na Górnym Śląsku podczas I wojny światowej. W ostatnich trzech latach redaktorem naczelnym SSHT był ks. dr Wojciech Surmiak. Pokonując różne trudności, także te związane z zastojem pandemicznym, przygotował wraz z zespołem do druku numery 52,1 (2019) – 54,2 (2021). Przejmując po nim funkcję, wyrażam wdzięczność za dbałość o wysoki poziom merytoryczny czasopisma i działania służące jego popularyzacji. (Słowo redakcji)

Ks. Damian Bednarski – Redaktor naczelny

Pełny numer czasopisma dostępny tutaj oraz w czytelni naszej biblioteki.

 

(Opis pochodzi ze strony wydawcy)

Liturgia culmen et fons vitae missionisque Ecclesiae. Księga jubileuszowa dedykowana księdzu Profesorowi Andrzejowi Żądło w 70. rocznicę urodzin (SiM 99), red. I. Celary, Katowice 2023, KŚJ, ss. 418.

„Ksiądz prof. dr hab. Andrzej Żądło, liturgista znany z licznych publikacji naukowych i ceniony w kraju oraz za granicą, obchodzi w tym roku (2023) siedemdziesiąte urodziny. Jest to doskonała okazja do tego, aby wyrazić wdzięczność za jego posługę kapłańską i pracę naukową. Ta ostania forma aktywności dostojnego Jubilata jest związana z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tu pracował jako wykładowca liturgiki, był kierownikiem Zakładu Liturgiki i Homiletyki, później zaś Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki, Homiletyki i Katechetyki, jak też kierownikiem studiów doktoranckich. Pełnił również urząd prodziekaa ds. nauki oraz dziekana tegoż wydziału” (fragm. Wprowadzenia). Książka pod redakcją ks. Ireneusza Celarego zawiera artykuły 27 autorów, przyjaciół i kolegów jubilata, zwłaszcza liturgistów i pastoralistów, ale też przedstawicieli innych środowisk naukowych reprezentujących Polskę, Ghanę i Włochy.

(Opis pochodzi ze strony wydawcy)

Książka dostępna w Bibliotece Teologicznej. Link do katalogu.