Dobrzy jak… – Zapraszamy na spotkania Duszpasterstwa Bibliotekarzy

Serdecznie zapraszamy na spotkania Duszpasterstwa Bibliotekarzy w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024. Planowane terminy spotkań:

1. 29 lutego 2014 roku, godz. 15.30: Biblioteka Teologiczna, ul. Wita Stwosza 17.

Temat spotkania: W służbie człowieka i książki

Omówienie drugiego tomu publikacji pt. Duszpasterstwo Bibliotekarzy. W służbie człowieka i książki (Katowice 2024), przygotowywanej z okazji 25-lecia powołania tego gremium w archidiecezji katowickiej.

1. 21 marca 2024 roku, godz. 15.30: Kaplica Wydziału Teologicznego, ul. Jordana 18.

Temat spotkania: Pasyjne renarracje.

Modlitwa w mroku – Pasja (rozważanie Drogi Krzyżowej).

1. 25 kwietnia 2024 roku, godz. 15.30: Biblioteka Teologiczna w Katowicach, ul. Wita Stwosza 17.

Temat spotkania: Dobrzy jak… ciemne typy.

Ksiądz Krzysztof Nowrot, duszpasterz akademicki w Katowicach, opowie o Towarzystwie Ciemnych Typów. Pierwsze z nich założyli w maju 1924 roku – sto lat temu – na równinie Pian Della Mussa (1850 m n.p.m.) we Włoszech Pier Giorgio Frassati i Marco Beltramo. Przy końcu swoich studiów, u progu dorosłego i samodzielnego życia, złączyli wówczas w grupie, opartej na trwałym fundamencie, swoich najbliższych przyjaciół. Jak wspominała później Luciana Frassati, siostra Pier Giorgia, „pod wątłą strukturą Towarzystwa i jego żartobliwym statutem kryły się wyższe cele… było to prawdziwe stowarzyszenie modlitwy”. Pierwsze włoskie Ciemne Typy jeździły razem w góry, świadczyły pomoc biednym, wspierały się nawzajem w przeżywaniu codzienności. „Mało nas, ale dobrych jak makaron” – brzmiała ich grupowa dewiza.

1. 19 maja 2024 roku, Zesłanie Ducha Świętego, godz. 11.00: Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w Częstochowie

Msza święta jubileuszowa w intencji Osób tworzących Duszpasterstwo Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej.

Temat spotkania: Dobrzy jak… pielgrzymi.

Bibliotekarze gromadzą owoce twórczej pracy człowieka. Pochylają się nad ludzkim słowem, aby zrozumieć słowo. Słuchają Słowa. W Częstochowie wyrażą wdzięczność za 25 lat istnienia swojego branżowego duszpasterstwa. Jubileuszowa pielgrzymka przypadnie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy obchód świąt paschalnych.

1. 27 czerwca 2024 roku, godz. 15.30: Biblioteka Teologiczna w Katowicach, ul. Wita Stwosza 17.

Temat spotkania: Dobrzy jak… Dulcissima.

Kubanka Maria Morera Johnson w Zuchwałej księdze kobiet z dopiskiem: O odważnych kobietach, które pokazały mi jak żyć, zauważa, że „Bóg wciąż stwarza kobiety przeznaczone do wielkich rzeczy”. Dulcissima nie przypomina świętych i błogosławionych niewiast z klasycznych żywotów – żadnej buzi w ciup i wzroku patrzącego tylko w niebo. Jest zdolna pomóc w drodze do świętości. Warto jej się przyjrzeć, co jest bardzo pomocne i uwalniające od niejednego kompleksu. O „Oblubienicy Krzyża” opowie s. Maria Małgorzata Cur SMI.

——————————————————————————————————————-

“Duszpasterstwo Bibliotekarzy istnieje w archidiecezji katowickiej od 10 sierpnia 1999 roku. Skupia pracowników ze wszystkich typów bibliotek położonych na Górnym Śląsku. Oprócz wymiany doświadczeń i współpracy zawodowej do jego głównych celów należy integracja środowiska. Przed laty grupa pracowników bibliotek postanowiła, że ich zaangażowanie religijne powinno służyć doskonaleniu ich pracy”1.

W roku 2023 w ramach Duszpasterstwa odbyło się sześć spotkań z cyklu “Wokół Hlonda”:

• 23 III 2023, Czwartek między św. Józefa a Zwiastowaniem NMP o godz. 15.30 – Spotkanie z obrazem i rzeźbą – Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach (wejście przed aulą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach od ulicy Jordana).
  • 26 IV 2023, Środa przed świętem św. Katarzyny ze Sieny o godz. 15.00 – Spotkanie z Księgami Metrykalnymi – Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach, gmach Kurii Metropolitarnej w Katowicach (ulica Jordana 39 – wejście od Wita Stwosza).
  • Majówka 2023 Spotkanie przy ołtarzu: Msza święta – Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, sobota – zwiedzanie z przewodnikiem odnowionej Kalwarii Piekarskiej.
  • 22 VI 2023, Czwartek o godz. 15.30 – Spotkanie z Gościem Niedzielnym – Siedziba Redakcji Gościa Niedzielnego” (ulica Wita Stwosza 11).
  • 28 IX 2023, Czwartek o godz. 15.30 – Spotkanie w „Przystani” – Siedziba Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań” (ulica Skłodowskiej-Curie 30/7).
  • 26 X 2023, Czwartek godz. 15.30 – Odwiedziny grobów zasłużonych Ślązaków (Wojciecha Korfantego, Wojciecha Kilara i Mikołaja Henryka Góreckiego) na katowickich cmentarzach Spotkanie rozpocznie się w budynku Biblioteki Teologicznej (ul. Wita Stwosza 17), następnie nastąpi przejście na cmentarz przy ulicy Sienkiewicza.